Vali Şıldak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün Çalışmalarını Değerlendirdi

Vali Şıldak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün Çalışmalarını Değerlendirdi

Vali Hasan Şıldak, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ve planlanan çalışmaları değerlendirmek üzere İl genelindeki bağlı kuruluşların yöneticileri ile bir araya geldi.

Valilik Necatibey Toplantı Salonunda yapılan değerlendirme toplantısına Vali Şıldak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı İrfan Demiröz, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hatice Dost, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve bağlı kuruluşların müdürleri katıldı.

Toplantıda Vali Şıldak’ın öncülüğünde ve yakın takibinde, Valilik koordinasyonuyla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından toplumun incinebilir kesimine devletin ilgisini hissettiren projeli çalışmaların yıl sonu değerlendirmeleri de gerçekleştirildi. İl Müdürü Hatice Dost toplantıda yaptığı sunumda 2022 yılı çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Dost, Aile Sosyal Destek Programı çalışmaları kapsamında son 5 yıl içinde ilk kez hedef ziyaretin üstüne çıkıldığını söyledi. Koruyucu aile hizmetinde Balıkesir’in Türkiye’de 15’nci sırada olduğu, Çocuk Hakları Komitesi’nin ise çalışmalarıyla Türkiye’de 2’nci sırada yer aldığı bilgisini verdi. 2022 yılında mevzuatta belirtilen sayıların üstünde denetim yapıldığını belirten Müdür Dost, Karesi Sosyal Hizmet Merkezi ve Karesi Huzurevinin hizmete başladığını aktardı. Dost, Şehit Gazi Hizmetleri kapsamında yıl içinde ziyaret edilmeyen aile kalmamasının yarı sıra Balıkesir’in ulusal hane ziyaret sıralamasında ise Türkiye 18’incisi olduğunu söyledi.

Şıldak, “Vicdanen de Sorumlu Olduğumuzu Unutmamalıyız”

Vali Şıldak toplantıda yaptığı değerlendirmede dezavantajlı gruplarla çalışıldığının unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. Şıldak, “Hizmet bekleyen alanın hassasiyeti dolayısıyla, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün çalışmalarını klasik bir il müdürlüğü faaliyetleri olarak değerlendiremeyiz. Her vaka için azami özen göstererek, gidilen her haneyi ya da vakayı tek bir talep üzerinden değil tüm yönleriyle farklı hizmet modellerini de düşünerek değerlendirmeliyiz. Elimizin değdiği her vatandaşın yaşayacağı mağduriyetten hem vicdanen hem de idari yönden sorumlu olunduğumuz bilinciyle hareket etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Vali Şıldak “Hedef İlk 10”

Bakanlık performans değerlendirmesinde 2021 yılına oranla başarısını yüzde 100’ün üzerinde arttırarak 59’uncu sıradan 20’nci sıraya yükselen Balıkesir’in 2023 yılında 10’ncu sırada yer alması için çalışmaların hız kazanacağını söyleyen Vali Şıldak, “Toplumumuzun gerek bedensel gerek ruhsal yönden en hassas ve kırılgan olan insanlarımızın desteklenerek hayata tutunması için çalışmalar yapıyoruz, bu yüzden güçlü olmalıyız ve onlara güç vermeliyiz. Aldığınız sorumluluğun bilinciyle çalışarak oldukça fedakarlık ve hassasiyet gerektiren bu alanda etkilenmememiz zordur. Her alanda devletin ve mevzuatın tanıdığı mükafatların yanı sıra bu alanın vicdani mükafatı ve gönül kazanma yönü çok güçlüdür. Sosyal devlet anlamında ulaşılmamış bir noktanın kalmadığı geniş hizmet modeliyle devletimiz zirve yapmıştır. Devletimiz yaptığı düzenlemeleri, uygulama noktasında bize emanet ediyor. Emanet edilen bu kesimin toplumun en hassas kesimi olduğunu unutmadan vicdan muhasebesiyle onları sahiplenmeliyiz. Dijitalleşmenin arttığı, içinde bulunduğumuz dönemde özellikle sosyal medyada oluşabilecek olumsuz algılara izin vermeyecek şekilde dikkatli çalışmalıyız.” diye konuştu.

Şıldak, “İletişim Ağını İyi Kullanmalıyız”

Özellikle kış aylarında acil yerleşme ihtiyacı olan yaşlıların kabulü için şartların zorlanması gerektiği talimatı veren Vali Şıldak, “Hava sıcaklıklarının düşmesiyle kış mevsiminin zorlu şartları başlıyor. Barınma imkanı olmayan hiç kimse kalmaması için onlara devlet olarak muhakkak yer bulacağız. Bunun için bilgi ve iletişim ağını iyi kullanacağız. Emniyetimizle, jandarmamızla, kaymakamlarımızla, belediyelerimizle koordinasyon içinde olacağız.” şeklinde belirtti.

Ulusal Hane ziyaretleri konusunda azami gayret gösterilmesine dikkat çeken Şıldak, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda idarecilerin, irtibat görevlilerinin en ufak bir hataya mahal vermeden çalışması gerektiğini dile getirdi. Müdürlük çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen etkinlik ve faaliyetlerin 2023 yılında artarak devam etmesini isteyen Şıldak; hedef kitle olan çocuk, kadın, yaşlı ve engellilerin en üst seviyede memnun olması için gereken özen ve gayretin gösterilmesi gerektiğini hatırlattı.

Şıldak, “Doğru Bilgilendirme Çok Önemli”

İçinde bulunulan ve iletişimin hızlı olduğu dönemde bilgi kirliliği olmaması için kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin önemini dile getiren Şıldak olumsuz bir olay meydana geldiğinde en hızlı ve doğru bilgiyle, yanlış bir algı oluşmasına engel olunacağını söyledi. Vali Şıldak, vatandaşın muhatap olduğu kamu görevlisini devlet olarak gördüğüne de dikkat çekti. Şıldak, “Devletimizin bize emanet ettiği görevlerimizde bir kişiye bile zarar gelirse bundan hukuken ve vicdanen sorumluyuz. Bunu personelimize de benimsetmeliyiz. Verdiğimiz talimatların alanda nasıl uygulandığının takibini yapmazsak, sonuçlarını izlemezsek başarılı olmamız mümkün değildir. Hatalarımızın tekrarını önlemek için de okuyarak ve araştırarak kendimizi geliştirmeliyiz. Hizmet alanımızda çok daha bilinçli ve kendinizi geliştirerek, süreç yönetimini üstlenmek durumundayız.” dedi.

Şıldak, “Kendimizle Yüzleşmek İçin Empati Yapmalıyız”

Personel ile bir takım ruhu oluşturulması gerektiğini söyleyen Şıldak, “Bizi ayakta tutan ve kendimizle yüzleşmemizi sağlayan en güçlü araç empatidir. Empati yaparak gerçeklerle yüzleşmiş oluruz ve gerçekler bizi başarıya götürür. Her kamu görevlimiz için geçerli olmakla birlikte, özellikle siz hizmet verdiğiniz kesime karşı güler yüzlü ve iyi bir iletişim halinde olmalısınız. Bizim insanımızın gönlü geniştir, kadirşinastır. Tek beklentileri eşit seviyede görülmek ve güler yüzlü karşılanmaktır.” ifadelere kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam