Sındırgıda yağmur hayrı geleneği

Sındırgıda yağmur hayrı geleneği

Sındırgı ilçesinde de yağmur hayrı geleneği bu yıl da yapıldı.

Kadınlar yağmur hayrı için köy meydanında bir araya gelerek hamur açıp gözleme pişirdi, bereketli bir sene için hayır yaptı, daha sonra topluca yağmur duası edildi.

Burada dedemize, köyümüze hayır yapıyoruz”

Kadınların evlerindeki malzemeleri toplayarak sergiledikleri imece örneği doğal kent mottosunun örneği oldu. Aylardır yağmurların olmadığını bu sebeple hayır yaptıklarını söyleyen Ayşe Kara, “Yıllar öncesinden köyümüzün geleneğine göre bezdirme yapıyoruz. Her şeyimizi kendimiz getirdik. Burada dedemize, köyümüze hayır yapıyoruz. Yağmur duası için bir araya geldik.” sözlerini kullandı.

Atalardan gelen bir gelenek olduğunu ve uzun süredir yapılmayan geleneği yeniden yaşatmaya başladıklarını söyleyen Taşköy mahalle muhtarı Mehmet Şen, “Geleneksel anlamda bu bezdirme hayrı yapılıyordu fakat senelerden beri kimse yapmadı. İşte biz de yeniden öncü olduk. Köyümüzün dedesi yağmur duası için bezdirme yapmamızı istiyormuş. Bizler de köylü olarak bir araya geldik. Erkeği kadını. Kadınlarımız bezdirme yaptı. Yağmur duamızı yaptık.” sözlerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam