Bigadiç Belediyesi Bor Madeni Atık Sahalarını  Doğaya Kazandırmak İçin Çalışma Başlattı

Bigadiç Belediyesi Bor Madeni Atık Sahalarını Doğaya Kazandırmak İçin Çalışma Başlattı

Ülkemizin en büyük bor rezervlerine sahiplik yapan Bigadiç’te maden atık sahaları Bigadiç Belediyesi tarafından doğaya kazandırılıyor.
Belediye personelince ilçe genelinde bulunan akasya ağaçlarından hasat edilen ve Balıkesir Orman Fidanlık Müdürlüğünün destekleriyle hazırlanan akasya tohumları Etimaden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğünün 5.000 dönüm alanda bulunan maden atık sahalarına serpilerek hem atık sahaları doğaya kazandırılıyor hem erozyonla mücadele ediliyor hem küçükbaş hayvancılık için mera oluşturuluyor hem de bal ormanı oluşturularak arıcılığa destek sağlanıyor.
Bu kadar geniş bir alanın fidan dikilmek suretiyle ağaçlandırılması ekonomik olmadığı gibi işgücü olarak da büyük bir emek isteyecekken bölge iklimine uygun olan ve dayanıklılığı ile bilinen ayrıca uzun süre çiçekli kalması sebebiyle bal üretiminde de kullanılan akasya ağacı tohumlarının serpilmesi suretiyle yapılan ağaçlandırma çalışmaları cüzi bir işgücü ve asgari maliyetle gerçekleştirilmektedir.
Oluşan bal ormanları arı popülasyonunun artmasına dolayısıyla polen taşınmasına ve böylelikle tarıma da katkı sağlayacaktır.
Kendisi de uzun yıllardır çiftçilik yapan ve hala doğup büyüdüğü köyünde ikamet eden Belediye Başkanı İsmail AVCU engebeli ve zor arazi şartlarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarında personeliyle birlikte tohum serpti.
Önceki haftalarda Etimaden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan KELEŞER ile birlikte gerçekleştirdikleri örnek alanda yapılan tohum serpme işlemi sonrası ilk filizlerin görünmeye başladığını ifade eden Başkan AVCU yapılan örnek çalışmaların olumlu sonuçlarını gördükleri için tüm maden atık sahasında tohum serpme çalışmalarına devam edeceklerini açıklayarak emeği geçen Etimaden İşletmelerine, Orman Fidanlık Müdürlüğüne ve belediye personeline teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam