Kuaförler, kadınların yanında olacak

Kuaförler, kadınların yanında olacak

Balıkesir’de güzellik ve saç bakım hizmetleri öğretmeni Ayşegül Küçükafacan tarafından kuruculuğu gerçekleştirilen, Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği, Balıkesir Berberler ve Kuaförler Odası ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında kuaförlere, ihtiyacı olan müşterileri derneğe veya resmi kurumlara müracaat etme seçeneklerini de anlatmaları yönünde bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezinde güzellik ve saç bakım hizmetleri öğretmeni olarak görev yapan Ayşegül Küçükafacan, kadınlar ve çocukların şiddet ve istismar olaylarında destek sağlamak, yanlarında olmak amacıyla Balıkesir’de Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği kuruculuğunu yaparak başkanlık görevini üstlendi. Kendi meslek alanı da olan kuaförler ve güzellik merkezlerinde kadınların oldukça vakit geçirmesi nedeniyle Küçükafacan, hukuki ve psikolojik yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşılması amacıyla bu işletmelere yönelik girişimde bulundu. Balıkesir Berberler ve Kuaförler Odası ile protokol imzalanarak, kuaförlere yönelik bilgilendirme çalışmaları başlatıldı.

KADINLAR BU MERKEZLERİ TERAPİ OLARAK DA GÖRÜYOR

Kadınların uzun vakit geçirdiği merkezlerde zaman zaman sohbet ve paylaşımlarda da bulunabildiğini söyleyen Ayşegül Küçükafacan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde imzalanan protokol ile kadın hakları yönünde bilinçlendirme çalışması yapmayı hedeflediklerini söyledi. Küçükafacan, “Derneğimiz sayesinde, derslerimizde öğrettiğimiz müşteri ilişkilerini öğrencilerimizin uygulama alanında da tekrar dile getirmiş olmak, benim ve alanımız için çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bizler, müşterilerin uzun vakit geçirdikleri bu alanda, aslında kuaförlerin müşteriye yaklaşımları ve onların destekleyici ve derneğe yönlendirici tarafında olmaları profesyonel olarak kadınların destek almasını sağlayacaktır. Kadınlar öz bakımlarının yapıldığı bu merkezler, aynı zamanda terapi gibi rahatladıkları alanlardır. Erkekler içinde berberler aynı şekilde. Bu alanlar insanlar zaman zaman özel bir takım sorunlarını da paylaşarak farklı bir bakış açısını görmek istiyorlar. İşte bu noktada kuaförün derneğimizi bilmesi ve buraya yönlendirmesi, kadınların hem şiddette hem de çocuklarıyla ilgili olarak eğer istismara maruz kalmış çocukları varsa bu konuda da profesyonel destek alabilecekleri bir alan önerisini oluşturmuş olduk” dedi.

DAHA BİLİNÇLİ DAVRANACAĞIZ

17 yıldan bu yana kuaförlük yapan Esat Safran, gelen müşterilerin bakım türüne göre 1 ila 6 saat vakit geçirdiklerini söyledi. Safran “Onların bütün sorunlarını dinleyen, sohbetlerde biraz da bizden medet umulan bir meslek grubuyuz. Sadece kadınlar da değil, erkekler de aynı şekilde kendilerini iyi hissetmek istedikleri yerler genelde kuaförler ve kişisel bakım yaptıkları yerlerdir. Tabii bununla beraberinde bizler müşterilerimizle güzel bir diyalog halinde olduğumuz için onların iç dünyalarını da öğrenmeye başlıyoruz. Yavaş yavaş onlara fikir ve yön vermeye de başlanıyor. Bu yanlış bir şey de olabilir aslında ama bizler bu konuda biraz daha güvenilir tarafta olduğumuz için bizden çok fazla medet umuluyor. O geçirilen zaman zarfında psikolojileriyle alakalı, o günkü beğenileriyle alakalı birçok böyle önerilerde bulunuyoruz. Onların yanında olmaya çalışıyoruz. Yani artık bizim bir derneğimiz var. Bizlerde artık ihtiyacı olan kadınlara böyle bir kapıları olduğunu anlatacağız. Daha bilinçli davranacağız” dedi.
Kuaförlerin kadınlarla daha çok irtibata geçen bir meslek grubu olduğunu söyleyen Şahduman Gücüyener ise kadınların duygularını daha çok anlayan meslek grubu olarak Sil Baştan Derneğinin desteğiyle artık daha profesyonel yardım etmeyi düşündüklerini söyledi.

Balıkesir Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Genç de, imzalanan protokol kapsamında müşterileri daha bilinçli ve eğitimli hizmet sunulmasının amaçlandığını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam