Balıkesir’in Coğrafi İşaretli Ürün Sayısı Artıyor

Balıkesir’in Coğrafi İşaretli Ürün Sayısı Artıyor

Gastronomi, tarım, hayvancılık gibi birçok alandaki zenginlikleriyle ülke gündemine damga vuran Marka Şehir Balıkesir’in coğrafi işaretli ürün sayısının arttırılması amacıyla Valilik tarafından yürütülen kapsamlı çalışmada gelinen aşamadaki son durum bir değerlendirme toplantısı ile ele alındı.

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Kocaseyit Toplantı Salonunda yapılan toplantıda, Balıkesir’de üretilen özel ve geleneksel ürünlerin markalaştırılması için coğrafi işaret kazanmalarının önemine değinildi. Toplantıda Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk coğrafi işaretli mevcut ürünler ve yenilerinin kazandırılması için yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

‘Gastronomi Şehri’, ‘Tarım Şehri’ gibi özelliklerin öznesi olan Balıkesir’in son olarak 2020 yılından sonra kazandırılan 5 ürünüyle birlikte toplam 16 ürününün coğrafi işaret sahibi olduğu bilgisi verildi. Onay aşamasında olan 5 ürün ile başvuru sürecinde incelemeleri devam eden 20 ürünün de yakın zamanda coğrafi işaret kazanması bekleniyor. Coğrafi işaret almak için hazırlık aşamasında olan 9 ürünün bulunduğu ifade edilen toplantıda ayrıca başka bazı ürünün de sürece dahil edilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu.

Vali Şıldak, bölgede yetişen ürünleri marka değerine kavuşturan coğrafi işaretin aynı zamanda ekonomik bir hareketliliğe de fayda sağlayacağını söyledi. Onay ve hazırlık sürecinde olan ürünlerin coğrafi işarete kavuşması için süreci hızlandıracaklarını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam