2021 Asgari Ücret belli oluyor kaç TL olarak hesaplandı…

2021 Asgari Ücret belli oluyor kaç TL olarak hesaplandı…

2021 Asgari Ücret belli oluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında TÜİK insani şartlarda yaşanabilecek asgari ücretin seviyesini açıkladı.

Türk-İş’in düzenlediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında 2021 asgari ücret için bazı detaylar belli olmaya başladı. Basına kapalı olarak 3 saat süren toplantı sırasında işçi, patron ve hükümet temsilcilerinin karşılıklı öneri ve sorunlarını dile getirdiği aktarıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Türk-İş heyeti görüş ve taleplerini sunarken, heyette yer alan asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin sorunlarını dile getirdi.

Toplantıda, TÜİK temsilcisi de bekar bir işçinin asgari geçim tutarını açıkladı. TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını komisyonla paylaştı.

Bu arada komisyonun dördüncü ve son toplantısını gelecek hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapacağı öğrenildi.

TÜRKİYE  ASGARİ ÜCRETTE AVRUPA ÜLKELERİNDEN OLDUKÇA GERİDE

Avrupa İstatistik Ofisi’nin 2020 yılı ilk yarısına ait verilerine göre, Türkiye aylık 440 euro ile AB ülkeleri arasında sondan 6. sırada yer alıyordu. Ancak yıl içinde TL’nin aşırı değer kaybıyla birlikte yıl sonunda bu rakam 243 euro seviyesine geriledi. Dolar bazında ise asgari ücret 10 yıl sonra yeniden 300 doların altına indi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam