Dünya’yı korkutan tehlike ! Hemen harekete geçmeliyiz

Dünya’yı korkutan tehlike ! Hemen harekete geçmeliyiz

Dünyayı korkutan tehlike için Türk yetkiliden k’ritik açıklama: Hemen harekete geçmeliyiz. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, k’uraklığın üretimi olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Aralık ortalarına kadar yağış alamazsak, r’isk daha çok artacaktır. Buğday başta olmak üzere, stratejik ürünlerde belli bir miktar s’tok yapmak zorundayız” dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, k’uraklığın dünyada önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirtti. P’andemi süreciyle birlikte gıdanın öneminin daha da arttığını ifade eden Bayraktar, “Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyatı Endeksine göre, küresel gıda ticareti kasım ayında sert bir şekilde yükselerek, son altı yılın en yüksek fiyat seviyelerini gördü. Gıda fiyatları, 6 aydır aralıksız yükselişine devam etti. 2021 yılı ise, 2020 yılından daha r’isklidir.

 

 

Çünkü bu r’iski k’uraklık oluşturmaktadır. Ülkemizdeki k’uraklık, üretimi olumsuz etkileyecektir. Aralık ortalarına kadar yağış alamazsak, r’isk daha çok artacaktır. Önümüzdeki yıl buğday başta olmak üzere, bitkisel ve hayvansal ürünlerde ihracat yasaklarıyla karşılaşabiliriz. Yine buğday başta olmak üzere, stratejik ürünlerde belli bir miktar stok yapmak zorundayız. Eskiden olduğu gibi iç piyasada fiyatlar yükseldiğinde gümrükleri düşürsek bile, ucuz fiyattan ürün bulmak mümkün değildir. K’uraklığın boyutları artarsa, paramız olsa dahi, ürün bulmak mümkün olmayacaktır.

Yerli ve milli üretimden başka çaremiz yoktur. Ülkemizde boş toprak kalmamalıdır. Çiftçimizin terk ettiği boş, ekilmeyen topraklar üretime kazandırılmalıdır” dedi. ‘EN ÇOK ETKİLENEN ÜRÜN BUĞDAY’. Türkiye’de k’uraklıktan en çok etkilenen ürünün buğday olduğunu kaydeden Bayraktar, “İklim, buğday için en önemli faktör konumundadır. Bugünlerde ekilişleri tamamlanmak üzere olan buğdayın üretimi, bu yüzden dalgalanmalar göstermektedir. Geçen yıl fiyatlardan memnun olan buğday üreticileri bu yıl ekim alanlarını genişletti. Üretici bu seçiminden dolayı da bir endişe içinde beklentiye girmiştir.

 

 

P’andemi sürecinde, artan döviz kurlarından dolayı girdilerdeki artışlar ürün maliyetlerini yükseltmiştir. K’uraklıktan dolayı bir de verim kayıpları göz önüne alındığında, 2021 yılında üreticinin maliyeti katlanarak artacaktır. Bu nedenle Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO,) alım fiyatlarına dikkat etmelidir. Buğday fiyatları açıklandığında, üretici tüccara yönelmektedir. Böyle bir ortamda, tüccar buğdayı stoklarken, piyasada fiyatlar yükselmekte, TMO başta buğday olmak üzere, üreticiye verdiği fiyatın çok üzerinde fiyatlarla ithalat yapmaktadır” diye konuştu.

‘2030’LU YILLARDA DAHA DA ARTACAK’. Şemsi Bayraktar, sıcak hava dalgalarının, orman yangınlarının, k’uraklığın ve şiddetli yağışların 2030’lu yıllarda daha da artacağını belirterek, “İklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgelerden biri Doğu Akdeniz Havzası’dır. Bu havzada yer alan ülkemizde pek tabii olarak küresel iklim değişikliğinin etkilerini yoğun bir şekilde hissedecek. Küresel ısınma, k’urak alanları ve çölleşmeyi artırıyor. 21’inci yüzyılda k’uraklıkların sıklık ve yoğunluğunun özellikle Akdeniz bölgesinde ve Güney Afrika’da artacağı tahmin ediliyor.

 

 

Bu durum, daha şiddetli su kıtlığı, daha fazla toprak erozyonu, bitki örtüsü tahribatı, orman yangını, biyolojik çeşitlilik kaybı ve gıda arzının r’iske girmesi anlamına geliyor” ifadesini kullandı. ‘K’URAKLIK BÖYLE DEVAM EDERSE İHTİYAÇ DUYULAN ÜRÜNLERDE SIKINTI YAŞANACAK’. Türkiye’nin her yerinde bir yağış azalması görüldüğünü, baraj ve göletlerde su seviyelerinin ve nehirlerde akış debilerinin düştüğünü kaydeden Bayraktar, “Yeraltı suları azalmış durumda.

Su zengini bir ülke olmadığımız kesindir. Uzun vadede, diğer sektörlerin ve konutların da kullandığı toplam suyun yüzde 78’ini kullanan tarım sektörü endişeli. Kısa vadede, sonbaharda ekilen, kuru tarımda bulunan ürünler su bekliyor. K’uraklık böyle devam ederse, ilkbaharda ekilecek, suya daha çok ihtiyaç duyan ürünlerde de sıkıntı yaşanacak. Genel olarak yerküreye yağan toplam yağışlarda, çok fazla değişiklik olmasa da yağış r’ejiminin değişmesi büyük sorunlar yaratıyor.

 

 

Artık öyle bir durum oluştu ki yeni üretim sezonunda beklenen yağış bir türlü gerçekleşmiyor. Tarımda k’uraklık, bitkinin suya ihtiyaç duyduğu belirli bir k’ritik dönemde yeterli toprak neminin olmamasıdır. Bu durum ürün veriminde önemli kayıpları meydana getirmektedir.

Türkiye’de kuru alanlarda yetiştirilen buğday, arpa, kanola ve kırmızı mercimek gibi bazı temel ürünlerin k’uraklıktan etkilenme sınırına gelinmiştir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam