faizi 4,75 puan yükseltti Merkez Bankası

faizi 4,75 puan yükseltti Merkez Bankası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün katıldığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda “Yatırımcıyı yüksek faize ezdirmeyeceğiz” demişti. Bu çıkış sonrası faiz beklentisi 2 ile 4 baz puan arasında tutuluyordu. Ancak Merkez Bankası 4,75’lik artışla beklentilerin üzerinde bir faiz artırımı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelenin en önemli öncelikleri olduğunu belirterek, hedeflerinin enflasyonu tek haneli seviyelere ulaştırmak olduğunu söyledi ve “Fiyat ve finansal istikrarı birlikte sağlayacağız. Enflasyonla mücadele en önemli önceliğimiz. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Mali disiplini koruyarak, büyüme ve istihdam odaklı bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz”dedi.

Erdoğan açıklamalarının devamında yüksek faizlerin neye mal olduğunun ortada olduğunu vurgulayarak “Yüksek faizlere yatırımcımızı ezdirmemeliyiz” dedi.

Bu açıklamaların ardından gözler Merkez Bankası  Para Politikası toplantısına çevrilmişken ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde faiz artırım beklentisinin 2 ila 4 baz puan arasında olacağını öngörüyordu. Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısında faiz artırım kararı alınırken, durum beklentinin dışında kaldı.

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puanlık artışla yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri sonrası gelen 4,75’lik bu artış beklentilerin üzerinde bir artış olarak yorumlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
reklam